Sobota, 18 maja
Imieniny: Aleksandry, Feliksa
Czytających: 10229
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sosnówka: Murem za szkołą

Czwartek, 14 lutego 2019, 6:06
Aktualizacja: Piątek, 15 lutego 2019, 14:24
Autor: WAC
Sosnówka: Murem za szkołą
Fot. WAC
– Nie zgadzamy się na zamknięcie naszej szkoły, bo jest ona jednym z fundamentów naszej małej ojczyzny. Bez niej Sosnówka będzie martwa – mówili mieszkańcy, którzy przyszli wczoraj (13.02) na spotkanie z władzami gminy oraz dolnośląskim kuratorem oświaty Romanem Kowalczykiem na temat planów likwidacji placówki oświatowej w ich wsi.

O tym, jak ważna dla mieszkańców Sosnówki jest funkcjonująca we wsi Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej świadczyła liczna frekwencja na spotkaniu. W trakcie zebrania z ich strony padały liczne deklaracje przywiązania do podstawówki. Podkreślali jej rolę jako małego centrum kultury oraz instytucji cementującej społczność wsi. Szczególne wrażenie na zabranych wywołało bardzo emocjonalne wystąpienie pioniera, byłego nauczyciela i naczelnika gminy Podgórzyn Andrzeja Musielskiego, który wspominał jak budowana była szkoła.

Mam 88 i na szczęście zdrowie mi dopisuje – mówił A. Musielski. - Mam nadzieję, że dożyję czasu, gdy będę mógł być spokojny o los naszej szkoły - podkreślał.

W dyskusji poparcie dla dalszego istnienia podstawówki w Sosnówce wyraziły też obecne na sali posłanki: Iwona Krawczyk oraz Elżbieta Witek. Nie zabrakło też licznych głosów byłych i obecnych dyrektorów szkoły oraz nauczycieli.

Broniąc uchwały intencyjnej o zamknięciu szkoły wójt Mirosław Kalata podnosił przede wszystkim argumenty ekonomiczne. Tłumaczył też, dlaczego samorząd wyraża chęć likwidacji placówki oświatowej w Sosnówce mimo składanych przez niego w kampanii wyborczej deklaracji o tym, że dalszy byt żadnej z funkcjonujących w gminie czterech podstawówek nie jest zagrożony.

Sytuacja uległa zmianie po tym, jak do Urzędu Gminy wpłynęło pismo ze Związku Nauczycielstwa Polskiego z żądaniem podwyżki płac nauczycieli o 1000 złotych. W tej sytuacji szacowane koszty funkcjonowania szkół w naszej gminie wzrastają o 2 miliony złotych i musimy szukać oszczędności. A padło akurat na szkołę w Sosnówce, bo pod względem ekonomicznym wypada ona najsłabiej ze wszystkich w gminie. Między innymi w niej są najwyższe nakłady ponoszone na jednego ucznia. Dodatkowo subwencja, jaką dostaje gmina z budżetu państwa, pokrywa zaledwie 36 procent kosztów jej funkcjonowania.

Kluczową kwestią dla dalszych losów szkoły w Sosnówce jest - czy uchwała intencyjna podjęta przez radnych Podgórzyna uzyska pozytywną opinię Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Wtedy los podstawówki będzie przesądzony. Jeśli jednak kurator zaopiniuje ją negatywnie, to - jak zapowiedział wójt gminy Mirosław Kalata - on to uszanuje.

Twoja reakcja na artykuł?

3
10%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
6%
Nudzi
2
6%
Smuci
18
58%
Złości
6
19%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
417
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Zebrali 9 tys. zł i kupili nowe kanapy dla uczniów!
 
Kultura
Wyjątkowe filmy w Jeleniej Górze
 
Aktualności
Biegali na Zabobrzu
 
Aktualności
Zlot BMW serii Z
 
Aktualności
Góral 2024 w Sobieszowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group