Niedziela, 2 czerwca
Imieniny: Marianny, Piotra
Czytających: 4979
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ślepa wiara w przepisy uderzy w zabytki

Wtorek, 3 czerwca 2008, 13:35
Aktualizacja: Środa, 4 czerwca 2008, 7:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Ślepa wiara w przepisy uderzy w zabytki
Poseł Marcin Zawiła jest oburzony postawą urzędników z ministerstwa kultury. Na zdjęciu – podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Fot. TEJO
Postawa urzędników biurokratów z Warszawy może się fatalnie zakończyć dla jednego z najstarszych w Polsce zamków – Lenno we Wleniu. Decydenci odrzucili wniosek o dofinansowanie prac konserwatorskich zabytku, bo nie dostali na piśmie potwierdzenia, że warownia… jest zabytkiem.

Przez to projekt złożony przez Wleń w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe Rewaloryzacja Zabytków Ruchomych i Nieruchomych został odrzucony. Tymczasem zamek wymaga pilnych robót konserwatorskich, bo jego część może runąć.

Samorządowcy z Wlenia nie uzasadnili formalnie, że jeden z najstarszych zamków piastowskich w Polsce jest obiektem zabytkowym. Powód: decyzja o uznaniu go za takowy, pochodząca z listopada 1961 roku, zaginęła w formie papierowej. Urzędnicy nie uwierzyli im.
– To szczyt biurokracji – oburza się poseł Marcin Zawiła, który jeszcze jako radny sejmiku wojewódzkiego zabiegał o przyznanie pieniędzy dla Lenna. – Skierowałem w tej sprawie pismo z prośbą o wyjaśnienie do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który przecież doskonale zna te obiekty – dodał.

Nie tylko Wleń z powodów formalnych nie dostanie zastrzyku złotówek. Odrzucono także wnioski złożone przez gminy karkonoskie, dotyczące schronisk Samotnia oraz Szwajcarka. – Szczególnie to ostatnie wymaga pilnych prac konserwatorskich, ale decydenci dopatrzyli się uchybień w formie własności obiektów, które należą do PTTK, ale są dzierżawione – mówi przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój. W ministerialnych gabinetach „poległ” także wniosek gminy Podgórzyn, w którym samorządowcy argumentowali potrzebę remontu zrujnowanego kościoła poewangelickiego.

Jak już informowaliśmy wczoraj, urząd wojewódzki we Wrocławiu przyznał pięć milionów złotych na rewaloryzację 88 obiektów zabytkowych na Dolnym Śląsku. Wśród beneficjentów w Jeleniogórskiem jest, między innymi, zamek Chojnik, zespół kaplic funeralnych przy Sanktuarium Podwyższenia Krzyża Świętego oraz kilka kościołów, w tym parafialny pw. św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
661
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Piłka nożna
Pudzian z wizytą na Złotniczej!
 
Aktualności
Deszcz tak lał, że dach w galerii przeciekał
 
Aktualności
Zbiorowisko kropelek nad Jelenią Górą
 
Aktualności
Licytowali sztukę
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group